Orkiestra Kameralna z pierwszym dyrygentem  Mieczysławem SzymańskimOrkiestra Kameralna z pierwszym dyrygentem  Mieczysławem Szymańskim

Orkiestra powstała w 1991 roku jako Orkiestra Kameralna Liceum Muzycznego. Pierwszym jej dyrygentem był Mieczysław Szymański, pod którego batutą zespół wystąpił w Sankt Petersburgu jeszcze w maju tego samego roku. Rok później prowadzenie orkiestry przejął Roman Zieliński, który kierował zespołem przez 18 lat, do 2009 roku. Pod jego kierunkiem młodzi muzycy, najlepsi instrumentaliści z Liceum Muzycznego (późniejszej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, stale doskonalili swoje umiejętności kameralnego muzykowania podczas prób w szkole, obozów szkoleniowych, jak też licznych występów publicznych.

Orkiestra z koncertem w Muzeum Wnętrz w Choroszczy

Przed Notre Dame w ParyżuOrkiestra z koncertem w Muzeum Wnętrz w Choroszczy                           Przed Notre Dame w Paryżu

Orkiestra, w czasie kilkuna­stu lat swojego istnienia, odniosła wiele znaczących sukcesów, za­równo na terenie kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W 1993 roku z powodzeniem uczestniczyła w 41. Europejskim Festiwalu Mło­dzieży Muzycznej w Neerpelt (Bel­gia), skąd przywiozła nagrodę Grand Prix Cum Laude. W 1994 roku ponownie koncerto­wała w Sankt Petersburgu, w roku 1995 wzięła udział w VI Międzyna­rodowym Festiwalu Orkiestr Mło­dzieżowych w Świeradowie – Zdroju, uzyskując tytuł najlepszego zespołu. Przez cały czas zespół czynnie uczestniczył w życiu mu­zycznym Białegostoku. Orkiestra dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia Białystok, gdzie dawała również koncerty „live”. Młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności m.in. w Gdańsku, Au­gustowie, Mikołajkach, Suwałkach, Drohiczynie, Międzyrzeczu Podla­skim. Wielokrotnie występowali w Auli Magna Pałacu Branickich, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy oraz wielu innych miejscach. Zespół corocznie bierze udział w Festiwalu Moniuszkow­skim w Białymstoku oraz w koncer­tach z cyklu „Wiosna Młodzieży Artystycznej”. Każdego roku, pod batutą Romana Zieliń­skiego, odbywały się charytatywne koncerty wigilijne oraz koncerty wielkanocne. Orkie­stra dwukrotnie odwiedziła Belfort (Francja), uczestnicząc w Festival International de Mu­sique Universitaire.

Zmagania konkursowe FIMUOrkiestra w pełnej gali

Zmagania konkursowe FIMU                                                                                        Orkiestra w pełnej gali

Za drugim razem, w czerwcu 2003 roku, kiedy zespół został zaproszony do uczestnictwa w 17-tej edycji tegoż festiwalu, białostoccy młodzi muzycy dali tam trzy koncerty. Wszystkie zakończyły się pochlebnymi recenzjami krytyków muzycznych. Dobrą reputację orkiestry wśród międzynarodowej publiczności utrwaliły płyty zespołu prezentowane na festiwalu.  Jesień 2006 roku to w historii zespołu kolejne dwa ważne koncerty we Francji, tym razem w Conservatoire National de Région w Saint-Maur koło Paryża. Wysokiego poziomu gratulował orkiestrze i dyrygentowi sam Maestro Jerzy Maksymiuk, który podczas Jubileuszu 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w listopadzie 2006 roku, wysłuchał w jej wykonaniu własnej kompozycji – Capriccio.

Niecałe dwa lata później, w maju 2008 roku, orkiestra ponownie wyjechała do Belfort na 22-gą edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Uniwersyteckiej. W tym samym roku rozpoczęła też stałą współpracę z Biblioteką Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Repertuar orkiestry zawsze dobierany był pod kątem jej stale zmieniającego się składu. Obejmował utwory z okresu baroku, klasycyzmu, ważne pozycje romantyzmu (autorstwa m.in. Piotra Czajkowskiego, Edwarda Elgara, Antonina Dworzaka, Edwarda Griega) oraz muzykę współczesną kompozytorów polskich i zagranicznych, wśród których usłyszeć można było m.in. kompozycje Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Karola Szymanowskiego, Alberta Roussela, Leosa Janacka i wielu innych. Solistami orkiestry byli utalentowani uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych, jego byli absolwenci, pedagodzy szkoły, a także zaproszeni goście.
Orkiestra Kameralna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia przez cały czas swojej działalności była wizytówką Zespołu Szkół Muzycznych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Od roku szkolnego 2009/2010 zespołem kieruje Kazimierz Dąbrowski.

Koncert charytatywny z Anią WiązowskąPodczas jubileuszu 5-lecia

 

 

 

Koncert charytatywny z Anią Wiązowską                                                       

 

 

 

Podczas jubileuszu 5-lecia

 

Chór Żeński ZSM
"Schola Cantorum Bialostociensis"

Orkiestra Smyczkowa PSM I st.

Orkiestra Akordeonowa ZSM

Chór ZSM

Chór PSM I st.

Chór Filii PSM I st.

Orkiestra Kameralna OSM II st.

Big-Band ZSM

arrow
arrow

 bip logo pomn2 grad

 

deklaracja2

 

Zespół Szkół Muzycznych
im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku